survey06 avatar

survey06

Mężczyzna 68 lat, Warszawa

 • Jest z nami od 14 lat
 • 48 komentarzy
 • 838 postów
 • 781 odwiedzin profilu
Ostatnia aktywność
 • @kosobudy Co to za pytanie "A może powstanie sztuka pt jak Stefan Michnik mordowal Polakow?" Jak masz wiedzę popartą dowodami to sam napisz taki bestseller faszystowsko katolicka zakompleksiona i niedouczona kreaturo.

  1 miesiąc temu wpis
  Przed laty premiera tej książki wywołała burzę. Dziś na podstawie "Malowanego ptaka" powstaje spektakl
 • @Mariusz Brzęcki Obecnie, dla wielu "ambitnych" młodych dziennikarzy używanie mianownika to wyzwanie nie do pokonania

  1 miesiąc temu wpis
  Tylko dla więźniów, bogaczy albo wyjątkowo odważnych pilotów. 10 najbardziej odlotowych lotnisk na świecie
 • Zdjęcie 2/12x (to z tramwajem nr. 16 i podoficerem artylerii Wehrmachtu na pierwszym planie) wykonano w czasie niemieckiej okupacji. Wszystkie widoczne kamienice przy Zielnej - te na prawo od budynku Pasty - zostały wyburzone częściowo w czasie Powstania Warszawskiego a następnie do reszty wypalone i wyburzone przez Nordyków już po Powstaniu.

  1 miesiąc temu wpis
  Cała Polska odbudowywała Warszawę. Własnymi rękami ludzie odgruzowywali miasto i tworzyli je od podstaw [ZDJĘCIA]
 • Gdyby ludzie zaczęli myśleć to przestaliby słuchać głupot głoszonych przez hierarchów kościelnych i ichnich ..... profesorów teologii.

  3 miesiące temu wpis
  Ksiądz i doradca prezydenta mówi, gdzie jest miejsce opozycji: "Najlepiej za więziennym murem"
 • Dotyczy zdjęcie z podpisem: "Aleja Solidarności, teren dawnego getta - nowe budynki mieszkalne." To nie jest Aleja Solidarności. To jest fragment alei Jana Pawła II; jej części wschodniej na odcinku między Aleją Solidarności i Nowolipkami. Proszę poprawić podpis pod zdjęciem.

  3 miesiące temu wpis
  Prawdziwe unikaty! Te zdjęcia Warszawy czekały ponad pół wieku na odkrycie [ZDJĘCIA]
 • @fagusp Zwyczajnie бладь albo бладька

  5 miesięcy temu wpis
  Niezwykłe odkrycie w USA. Znaleziono największe złoża ropy w historii. Paliwo będzie tańsze?
 • Jesli juz to Ghadhar Field a nie Ghawar Field. Ghadhar Field na polwyspie Arabskim (na ktorym swego czasu przepracowalem ponad rok) jest drugim w swiecie co do wielkosci zlozem ropy naftowej. Najwiekszym ciagle pozostaje Sarir Field w Libii.

  5 miesięcy temu wpis
  Niezwykłe odkrycie w USA. Znaleziono największe złoża ropy w historii. Paliwo będzie tańsze?
 • Dla ścisłości. Stolicą Malty jest La Valetta a nie Valetta.

  5 miesięcy temu wpis
 • Spekulacje dla pisowskiej Polski:

  1. Stosunki pisowskiej Polski z USA pozostaną nijakie, ale co raczej jest pewne mogą się pogorszyć.

  2. Wzrastające tendencje federalistyczne i zaostrzający się kurs antypopulistyczny w Europie spowoduje dalsze pogarszanie się relacji pisowskiej Polski z Unią, co wpłynie na pogorszenie sie stosunków pisowskiej Polski z USA.

  3. Jeżeli gospodarka światowa zwolni pisowskiej Polsce grozi bankructwo szybciej...»

  5 miesięcy temu wpis
  Re: Reperkusje wygranej TRUMPA dla Polski - beda
  na forum
  Świat
 • Każdy napotkany mieszkaniec Sankt Petersburga zapytany o drogę do muzeum Aleksandra Siergiejewicza Puszkina z miejsca wyrecytuje: ?Naberezhnaya Rieki Moyki 12? a następnie szeroko gestykulując wskaże kierunek i opisze jak najdogodniej i najszybciej dotrzeć do miejsca. Przy okazji opowie jakąś ciekawostkę z życia wielkiego rosyjskiego pisarza i poety oraz dumnie zarecytuje fragment z jego wiersza. Petersburżanie kochają Puszkina.

  Aleksander Puszkin jest wielkim reformatorem rosyjskiego języka, prekursorem XIX wiecznej rosyjskiej literatury stosującym swobodnie reguły gramatyki rosyjskiej opracowanej jeszcze na początku drugiej połowy XVIII wieku przez Łomonosowa. To Puszkin wprowadził w języku rosyjskim wielorakość stylów i gatunków literackich posługując się językiem prostym, lekkim, ogólnie przystępnym, żywym, zawierającym silne zwroty ekspresyjne bazującym na rosyjskim języku ludowym, który świetnie poznał dzięki niani Arinie Rodionownej Jakowlewowej, zwykłej pańszczyźnianej chłopce a która wzbudziła w nim zainteresowanie folklorem, poezją ludową i bajkami. Był mistrzem stosowania bogatych form artystycznych w swej poezji wprowadzając bogate porównania, przenośnie czy apostrofy lub też uosobienia do codziennego języka. Historycy rosyjskiej literatury mówią: ?Dokonał bardzo odważnej chirurgicznej operacji na ciężkim, trudno przyswajalnym i słownikowo ubogim języku starocerkiewnym (zwanym również cerkiewno-słowiańskim) stając się jednocześnie jego grabarzem. Rosyjski język Puszkina to był wzorzec dla takich tytanów rosyjskiej literatury XIX wieku jak Gogol, Czechow, Dostojewski czy Turgieniew. To oni i wielu po nich rozsławili rosyjską literaturę w świecie.

  Nie będę przywoływał epokowych tytułów z twórczości największego rosyjskiego romantyka; jego dzieła są zapisane w annałach literatury światowej i każdy kogo interesuje jego dorobek bez trudu znajdzie w sieci oryginalne teksty w języku rosyjskim lub ich tłumaczenia w ponad 120 jeżykach.

  W licznych biografiach Aleksandra Puszkina, zarówno polskich jak i rosyjskich, powtarza się jego niechęć czy wręcz nienawiść do Polski i Polaków jaką otwarcie głosił i przekazał w swoich wierszach okresu Powstania Listopadowego. Myślę, że jego opinie nie mogły mieć wpływu na nasze wzajemne stosunki na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Ponadto, po tylu latach i historycznych epokowych zawirowaniach nie musimy powracać do tematu jego niechęci do nas.

  Puszkin i Mickiewicz byli prawie rówieśnikami. Poznali się w Moskwie w 1826 roku. Wspólnie na organizowanych literackich przyjęciach w moskiewskich salonach recytowali swoje utwory, prowadzili dyskusje i dość szybko znaleźli wspólną płaszczyznę porozumienia. ?Znali się z sobą niedługo, lecz wiele i od dni kilku już są przyjaciele? - napisał o tej znajomości Mickiewicz w ustępie do III części Dziadów, zatytułowanym Pomnik Piotra Wielkiego. Czy się lubili? Trudno powiedzieć. Ale na pewno wzajemnie się szanowali. Znana jest anegdota mówiąca o tym jak Puszkin spotkawszy na Arbacie Mickiewicza przywitał go takimi słowami: ?Uchadzi dwojka! As idziot!? na co Mickiewicz mu odpowiedział ?Korzennaya dwoika i asa ubiyiot?....


  Przy wejściu na dziedziniec kamienicy, gdzie mieści się muzeum natychmiast cichnie rozbawienie i wesołość na młodzieńczych twarzach rosyjskich gimnazjalistów przybyłych gdzieś z bliższej czy dalszej rosyjskiej prowincji w celu zwiedzenia miejsca ostatnich lat życia poety. Uczniowie słuchają w skupieniu i z widoczną uwagą opowieści przewodnika, wielu robi szybkie notatki, pstrykają aparaty. Osoby zwiedzające indywidualnie są obowiązkowo wyposażane w audioguide ?oprowadzający? po mieszkaniu Puszkina w jednym z 5 językach. Przewodnik ciepłym spokojnym głosem relacjonuje bezpośrednio do uszu historie poszczególnych pomieszczeń odnoszące się do życia rodziny Puszkinów, objaśnia style umeblowania, pochodzenie mebli, zasłon, informuje o eksponatach, dużo czasu poświęca prezentowanym oryginalnym brudnopisom znanych literackich arcydzieł, opisuje historie licznych obrazach i ich autorów, opisuje w szczegółach eksponaty i zebrane pamiątki po poecie i jego rodzinie jakie udało odzyskać władzom muzeum w okresie ponad stuletnich poszukiwań. W tle całość ubarwia podkład muzyczny odpowiedni do atmosfery poszczególnych pokoi i w przeszłości zachodzących tamże wydarzeń. W ostatnich dwóch salach, gdzie po postrzale w brzuch na pojedynku Puszkin był rehabilitowany i gdzie zmarł o 5ej po południu 10 lutego 1837 roku zwiedzającym towarzyszy Adagio Albinoniego.

  Polski turysta w muzeum-mieszkaniu Aleksandra Siergiejewicza Puszkina nie znajdzie żadnych poloników. Ale przecież nie tego polscy miłośnicy rosyjskiej klasycznej literatury tutaj poszukują.
  ...»

  5 miesięcy temu wpis
  Muzeum-mieszkanie Puszkina w St. Petersburgu
  na forum
  Home & Abroad
Dodaj